Hírek
2014. Május 29. 11:26, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Nem kizárt, hogy szabotázsakció miatt zuhant le a Proton hordozórakéta

A tényfeltáró bizottság megállapította, milyen műszaki hiba okozhatta az orosz Proton hordozórakéta két héttel ezelőtti balesetét, egyúttal nem zárta ki, hogy szabotázsakció történt.
A baleset legvalószínűbb oka az, hogy szétesett a harmadik fokozat kormányának motorjában a turbószivattyú csapágyának rögzítője. Még további három lehetőséget is vizsgálnak - idézte az Interfax hírügynökség csütörtökön a testület megállapításait.
Alekszandr Danyiljuk, az orosz űrhivatal, a Roszkoszmosz kutatóintézetének (CNIIMas) igazgatóhelyettese úgy fogalmazott, hogy "a szándékos szabotázs lehetősége sem zárható ki".
A szabotázsakcióval kapcsolatos megállapításról Dmitrij Rogozin, az orosz űrkutatást és a hadiipart felügyelő orosz miniszterelnök-helyettes közölte csütörtökön Twitter-oldalán, hogy előbb be kell fejezni a vizsgálatot, annak eredményeit pedig be kell terjeszteni a kormánynak, csak ezt követően kell a társadalmat szembesíteni azzal, hogy mi történt.
Korábbi értesülések szerint Rogozin a balesetet követően "keményen elbeszélgetett" a Hrunyicsev rakétagyár moszkvai, voronyezsi és permi üzemeinek igazgatóival. Szerinte az űripari eszközöket előállító rendszer válsága vezetett a minőség romlásához, és úgy vélte, hogy az űripar gyökeres átalakításának következetes véghezvitele az egyetlen megoldás.
A baleset május 16-án történt. Az orosz hordozórakétának egy nagy teljesítményű távközlési műholdat kellett volna Föld körüli pályára állítania, de a repülés 545. másodpercében meghibásodott, és a Csendes-óceán felett megsemmisült.
A Proton-M hordozórakéta az eddigi legnagyobb teljesítményű és legkorszerűbb orosz távközlési műholdat állította volna Föld körüli pályára. Az Ekszpreszsz-AP4R típusú, 5,8 tonnás műholdat az EADS Astrium európai vállalat gyártotta orosz megrendelésre. A csaknem egymilliárd rubelt (6,4 milliárd forint) érő távközlési berendezés adásai lefedték volna egész Oroszország, illetve a FÁK-tagországok területét, és a műhold internet-elérést biztosított volna Oroszország nagy kiterjedésű, távoli területeinek.
Tavaly július 2-án is baleset történt egy ugyanilyen Proton rakétával. A felbocsátás után egy perccel a hordozórakéta három orosz navigációs műholddal együtt Bajkonur területén zuhant le, 2,5 kilométerre a kilövőállástól.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 14. 07:13, szerda | Külföld
Benjámin Netanjahu: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút a Gázai övezetben, sőt, teljes erejével támadni fog
2025. Május 14. 07:09, szerda | Külföld
Ha Kijev és Moszkva nem ér el eredményt a béketárgyalásokon, Washington kivonul a rendezésből
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból
2025. Május 13. 07:24, kedd | Külföld
Az ukrán elnök támogatja, hogy Donald Trump is részt vegyen az isztambuli találkozón
Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárg