Városlista
2025. május 18, vasárnap - Erik, Alexandra

Hírek

2014. Július 02. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Főként a kisebb cégek választják a távmunkát

Főként a kisebb cégek választják a távmunkát

A munkavállalói igényeket és a távmunka által biztosított előnyöket mérlegelve a cégvezetők több mint fele támogatja annak lehetőségét, hogy munkatársai otthonról lássák el feladataikat – derül ki a Profession.hu legújabb felmérésből. Ezzel szemben a gyakorlatban csak minden negyedik vállalatnál létezik ilyen pozíció.

A megkérdezett cégvezetők 57 százaléka támogatja a távmunkát és ismeri az azzal járó előnyöket is, mégis számos munkakörben megoldhatatlannak tartja ezt a megoldást. Gyakori ellenérvként szerepel a munkavállalók feletti kontroll csökkenése, a magánélet és a munka összemosódása, a dolgozók elszigetelődése, az adatbiztonság kérdése és a vállalati kultúra hiánya. Azon döntéshozók közül, akik már maguk is dolgoztak így, ezzel szemben 10-ből 8 kiáll az otthoni munkavégzés mellett.

Megéri vagy nem éri meg?

A távmunka egyik legnagyobb előnye egyben a hátránya is. A munkáltatók 73 százaléka szerint pozitívum, hogy a szokásos munkaidőtől eltérő időszakban is dolgozhatunk, ami a megkérdezettek közel kétharmada szerint könnyen vezethet a munka és a magánélet határainak összemosódásához. Bár a távmunka jelentősen csökkenti a közlekedéssel járó kiadásokat, valamint az iroda rezsi költségeit, a munkáltatók 60 százalékát mégis jobban aggasztja az, hogy kevésbé tudja ellenőrizni alkalmazottait, akik közül sokan szerintük nem is alkalmasak az elszigetelt munkavégzésre.

Visszatérő probléma még a válaszadóknál, hogy sok esetben a technikai feltételeket nem tudják megteremteni a hatékony munkavégzéshez, ezért van szükség a fizikai jelenlétre.

Ezzel szemben azoknál a cégeknél, ahol már bevezették távmunkát, a cég és HR vezetők túlnyomóan pozitívnak tartják az ezzel járó változásokat és kiállnak mellette.

Nőtt a hatékonyság

A kutatás adatai alapján a távmunka pozitív hatásai már rövidtávon is megfigyelhetőek. Azoknál a cégeknél, ahol lehetőség van irodán kívüli munkavégzésre, a munkavállalók hatékonyabban végzik el feladataikat, motivációjuk és elkötelezettségük nőtt. Ez a pozitív tendencia a jövőben talán azokat a vállalatokat is elgondolkodtatja, akik jelenleg teljesen elzárkóznak a távmunkától.

Mi végezhető el otthonról?

A válaszadók szerint leginkább az informatikai munkakörök mellett az újságírás és a marketingkommunikációs feladatok végezhetőek távmunkában, míg a menedzseri, vezetői, a könyveléssel, pénzüggyel és ügyfélszolgálattal kapcsolatos feladatok már más kategóriába esnek.

A felmérésben megkérdezett 416 munkáltató közül a kisebb, maximum 30 főt foglalkoztató cégek voltak nyitottabbak a távmunkára, míg a nagyobb, több mint száz fős vállalatok 64 százaléka egyáltalán nem tervezi az otthonról való munkavégzés bevezetését.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 17. 08:27, szombat | Belföld

Elkészült az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria győri gyárában

Legördült a gyártósorról az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria Zrt. győri gyárában. Az ünnepség részeként az Audi Hungaria és a magyar kormány megújította a 2013-ban kötött stratégiai együttműködési megállapodását.

2025. Május 17. 08:20, szombat | Belföld

Orbán Viktor: példátlan, hogy egy nem NATO-tagállam titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen

Példátlan, hogy a nem NATO-tagállam Ukrajna titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen

2025. Május 16. 09:10, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját

2025. Május 16. 09:08, péntek | Belföld

Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány

Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.